Bydgoszcz z nagrodą Eco-Miasto

Realizowanie różnorodnych projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz szerokie działania w zakresie termomodernizacji – dzięki tym działaniom Bydgoszcz znalazła się wśród zwycięzców konkursu Eco-Miasto.

7. edycja konkursu Eco-Miasto wyłoniła najlepsze miasta w kilku kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostały dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyróżnienia zostały wręczone podczas Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020 w Warszawie. Nasze miasto reprezentowała zastępczyni prezydenta Maria Wasiak.

W kategorii efektywność energetyczna jury konkursowe nagrodziło Bydgoszcz za kompleksowość i ciągłość działań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także system zarządzania kosztami energii i wody. Poza działaniami typowymi dla poprawy efektywności energetycznej tj. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej, modernizacje oświetlenia ulicznego, wykorzystanie OZE, nasze miasto wyróżnia się prowadzeniem inwestycji związanych z rozwojem i promowaniem budownictwa energooszczędnego. Kapituła podkreśliła także rolę istniejącego Centrum Demonstracyjnego OZE zarówno za jego pasywność, jak i kształcenie młodzieży w tym temacie.

Przypomnijmy, że w naszym mieście trwa właśnie wyposażanie kilkunastu budynków publicznych w nowoczesne i ekologiczne panele fotowoltaiczne. Po zakończeniu inwestycji  ponad 40 budynków publicznych będzie posiadało nowoczesną instalację OZE. Miasto przygotowuje się też do drugiego etapu termomodernizacji miejskich szkół, przedszkoli oraz żłobków. Panele fotowoltaiczne w naszym mieście znajdziemy na budynku Schroniska dla zwierząt, Astorii, Pałacu Młodzieży, miejskich PSZOKach oraz szkołach, basenach i instytucjach publicznych.

Projekt Eco-Miasto od lat docenia starania polskich miast na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego inicjatorem jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko. W zakończonej właśnie już 7. edycji łącznie do konkursu zgłosiło się 59 miast z 14 województw. Przesłano 90 zgłoszeń.

Agnieszka Holland promowała swój najnowszy film

Reżyserka Agnieszka Holland przyjechała do Bydgoszczy na spotkanie autorskie połączone z promocją swojego najnowszego filmu „Szarlatan”. Obraz miał premierę na tegorocznym Berlinale, gdzie został uznany za jeden z najlepszych filmów festiwalu. Koproducentem „Szarlatana” jest Studio Metrage i Grupa Moderator.

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu,. Film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu” gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem bardzo współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.  

Spotkanie autorskie z reżyserką i pokaz jej najnowszego filmu odbyły się w Kinie Pomorzanin. Wcześniej Agnieszka Holland spotkała się z prezydentem Rafałem Bruskim.

GŁOSUJ na Bydgoszcz [G&G]

Zachęcamy do oddania głosu na Bydgoszcz w Europejskim konkursie.

▪️Drodzy znajomi NIE TYLKO Z BYDGOSZCZY !
▪️BYDGOSZCZ to jedyne polskie miasto nominowane w tegorocznej edycji prestiżowego plebiscytu European Best Destinations 💪
▪️Wysokie miejsce w tym plebiscycie to promocja całego naszego kraju na arenie międzynarodowej.
▪️Pomożecie nam wygrać ❓
▪️Prosimy o głosy i zachęcenie do głosowania innych na Waszych profilach ✅
▪️Głosowanie trwa tylko do 5 lutego ‼️
▪️Więcej informacji i link do głosowania na www.bydgoszcz.pl/ebd lub bezpośrednio na stronie konkursu https://www.europeanbestdestinations….

Premiera filmu i książki Krzysztofa Drozdowskiego o powrocie Bydgoszczy do macierzy [G&G]

Przybyliśmy na premierę do starego bydgoskiego kina POMORZANIN . W kinie premiera pierwszego filmu autorstwa Krzysztofa Drozdowskiego.

Premiera filmu – Polityka [G&G]

Rozmowy z reżyserem i aktorami , którzy zagrali w POLITYCE

Zobacz więcej...

Rozrywka

Kultura

- OPERATOR -
Tryb ciemny
Piękna Bydgoszcz Love Bydgoszcz dfdfsfd