Zobaczyć świat oczami niewidomych to niezwykłe przeżycie dla widzących, którego będą mogli w najbliższym czasie doświadczyć bydgoszczanie. W dniach 12-18 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, w CH Focus otwarta będzie wystawa „(NIE) WIDZĘ”, przedstawiająca aktywność młodych ludzi z niepełnosprawnością. Ta niecodzienna ekspozycja jest elementem kampanii społecznej „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”.

Są młodzi, ambitni, zdolni i ciekawi świata, a ich zmaganiom z prozą życiatowarzyszy największa bariera, jaką jest utrata wzroku.W nietypowy sposób ich codzienność prezentuje ekspozycja w  bydgoskim centrum handlowym Focus. (NIE) WIDZĘ to zbiór zdjęć przedstawiających wychowanków Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla  Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Poszczególne plansze ukazują różnorodne formy aktywności młodych ludzi z dysfunkcją wzroku, natomiast tworząc całość nawiązują do procesu widzenia.

– Wzrok to niezwykły zmysł, a najlepiej obrazuje to realizowana właśnie wystawa. Wieloletnia współpraca z bydgoskim ośrodkiem dla niewidomych dzieci i młodzieży to dla nas fascynujące, a  zarazem pouczające doświadczenie. Ekspozycja jest dowodem na pokonywanie barier przez niewidomych i przykładem łamania panujących w społeczeństwie stereotypów na temat osób z  niepełnosprawnościąmówiGregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.

Prezentowane zdjęcia pokazują w pełni sprawnych ludzi, funkcjonujących w życiu społecznym, kulturalnym, twórczym i sportowym, którzy uczą się, bawią i żyją jak każdy młody człowiek. W  ten sposób wystawapropaguje informacje o umiejętnościach, możliwościach, zainteresowaniach i sukcesach dorastających dzieci i młodzieży, które nie widzą.

(NIE) WIDZĘodbędzie się w CH Focus w Bydgoszczy w dniach 12-18 października br. w ramach kampanii społecznej „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i  Niewidomej w Bydgoszczy oraz działające przy ośrodku Stowarzyszenie „Visus Supremus”.

Dodaj swój komentarz
Krzysztof Zgierski
Author: Krzysztof Zgierski

Młody energiczny i aktywny działacz w Love Bydgoszcz!