Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie torowiska wzdłuż rozbudowywanej ul. Kujawskiej. Za kilka lat natomiast powstanie nowa przeprawa mostowa nad Brdą w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Obie inwestycje zmienią dotychczasowy układ komunikacyjny w mieście. Od 18 września do 9 października zapraszamy do konsultacji społecznych wstępnej koncepcji nowego układu linii tramwajowych i autobusowych w Bydgoszczy. Karta konsultacyjna dostępna będzie na stronie www.bydgoszcz.pl/kujawska.

Wstępna koncepcja nowego układu linii tramwajowych i autobusowych zakłada skrócenie czasu podróży pomiędzy poszczególnymi osiedlami, szybsze połączenia z Centrum i Fordonem dla mieszkańców Górnego Tarasu (Szwederowo, Wzgórze Wolności) transportem ekologicznym. Jednocześnie kwota nakładów na komunikację zbiorową nie ulegnie zmniejszeniu. Zwiększony zostanie udział procentowy ekologicznego transportu tramwajowego. Przyniesie on zmiany w rejonie osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki i Kapuściska czyli tzw. górnego tarasu oraz poprawi obsługę intensywnie zabudowywanych terenów inwestycyjnych.

– Powstaną nowe, bezpośrednie połączenia, a wiele podróży zajmie mniej czasu niż do tej pory. Jesteśmy otwarci na wszelkie zmiany, które w ramach posiadanego budżetu mogą jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej. Na budowę nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańców transportu publicznego w ostatnich latach zabezpieczyliśmy około pół miliarda złotych –  podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.

Tramwajem w każdym kierunku

Nową trasą tramwajową wzdłuż ulicy Kujawskiej i Wojska Polskiego kursować mają 3 linie. Zapewnią one mieszkańcom tych osiedli szybszy dojazd do centrum i  możliwość swobodnego podróżowania niemal w każdym kierunku miasta:

·         Dworca Głównego (linia nr 9 z pętli Glinki),

·         Lasu Gdańskiego (linia nr 11 z pętli Kapuściska),

·         Bielaw (linia nr 2),

·         Fordonu (linia nr 2).

Tak jak do tej pory z Kapuścisk do Dworca Głównego przez Dworzec Autobusowy (PKS) kursować ma linia tramwajowa nr 8, a w kierunku Fordonu podążać mają też tramwaje linii nr 7. Ich trasa skróci się po wybudowaniu nowego mostu wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego. Z Glinek, dotychczasową trasą przez Dworzec Autobusowy (PKS) w kierunku Bielaw, kursować ma linia nr 4.

Zmiany w liniach autobusowych

Duże zmiany dotyczyć mają też połączeń autobusowych. Linia nr 79 kursować będzie z ul. Rycerskiej na ul.Glinki Trasą Uniwersytecką (nowym odcinkiem). Linia nr 53 przejedzie w drodze z Błonia na ul. Łukasiewicza przez ul. Ujejskiego i wybranymi kursami obsłuży ulicę Cmentarną. Linia 61 z Osowej Góry zostanie przekierowana od ronda Kujawskiego do pl. Kościeleckich. W ten sposób powstanie bezpośrednie połączenie północnej części Szwederowa z centrum.

Nowe dowozowe linie 84 i 85 zapewnią lepszą obsługę terenów inwestycyjnych m.in. Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz centrów logistycznych ulokowanych wzdłuż ul. Chemicznej. Zaplanowano też szereg mniejszych korekt pozwalających na synchronizację wielu linii kursujących tymi samymi odcinkami ulic. 

Skrócić czas podróży, ograniczyć  przesiadki

W  ramach prac nad koncepcją wykorzystywane było środowisko symulacyjne VISUM, oparte na modelu stworzonym przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (aktualizowanym przez ZDMiKP), którego działanie oparte jest na wielu danych, takich jak dane urbanistyczne, demograficzne, ruchowe, atrakcyjności obszarów, jakości infrastruktury i innych. Porównywano szereg różnych parametrów- średni czas i długość podróży, liczbę przesiadek, liczbę przewożonych pasażerów oraz koszt usług przewozowych.

W tegorocznym budżecie na komunikację miejską zabezpieczonych zostało około 165 mln zł. Wpływy z biletów z powodu pandemii są jednak znacząco niższe od zakładanych.

Koncepcja w liczbach:

    Liczba linii tramwajowych –  11,

    Liczba linii autobusowych wewnątrzmiejskich – 30,

    Liczba linii autobusowych międzygminnych – 11,

    Liczba linii autobusowych nocnych – 6,

    Liczba tramwajów do obsługi – 63 pociągi,

    Liczba autobusów do obsługi – 170 pojazdów (w tym 94 przegubowe).

Dodaj swój komentarz
Krzysztof Zgierski
Author: Krzysztof Zgierski

Młody energiczny i aktywny działacz w Love Bydgoszcz!