W Bydgoszczy kupimy bilet miesięczny w jeszcze prostszy i szybszy sposób. Wszystkie czynności można wykonać bez wychodzenia z domu i za pomocą karty płatniczej w sklepie internetowym. Bydgoska Karta Miejska nie będzie już potrzebna. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

Dotychczas nośnikiem i zarazem identyfikatorem biletów okresowych (miesięcznych) była wyłącznie Bydgoska Karta Miejska. Należało ją co miesiąc doładować w kiosku, automacie, internetowo lub w Punktach Obsługi Klienta ZDMiKP. W przypadku kontroli, pasażer pokazywał Kartę Miejską, po której odczytaniu wyświetlana była informacja o wykonanej opłacie za bilet okresowy.  Za pomocą karty płatniczej kupowaliśmy bilet jednorazowy poprzez przyłożenie jej do kasownika. Można było nią również doładować Bydgoską Kartę Miejską, którą należało jednak najpierw wyrobić w punktach obsługi klienta ZDMiKP.

Wystarczy płatnicza karta

Teraz po dokonaniu przelewu w sklepie internetowym, bilet zostanie w prosty sposób zakupiony, a dowodem na to będzie wyłącznie karta płatnicza. – W Mastercard zawsze chętnie wspieramy miasta od strony technologicznej, wdrażając najbardziej przyjazne i bezpieczne produkty związane z płatnościami  – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe. – Z satysfakcją stawiamy kolejny krok wraz z Mennicą i samorządem, by rozwijać w Bydgoszczy projekt, który zapewni szybki i wygodny system obsługi pasażerów. Jako partner wdrożenia kładziemy nacisk na wykorzystanie potencjału technologii do tego, by tworzyć bardziej przyjazne miejsce do życia. Skoro pasażerowie mogą już płacić zbliżeniowo za niemal wszystkie zakupy, to naturalnie oczekują, że będą mieli taką możliwość również w komunikacji miejskiej. W Polsce takie rozwiązania mają wielki potencjał, ponieważ już ponad 90 proc. wszystkich transakcji kartowych w kraju odbywa się zbliżeniowo. Zapraszamy do współpracy kolejne polskie samorządy, które chcą w bezpieczny sposób wykorzystać nowe technologie, by poprawić swoje wyniki finansowe i podnieść satysfakcję pasażerów.

– To kolejny element tworzenia nowoczesnej oferty transportu publicznego – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. – Równocześnie realizujemy duże projekty inwestycyjne, które skracają czas i podnoszą komfort podróży. To między innymi nowe torowiska na Kujawskiej i most w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. W budowie są kolejne buspasy wzdłuż ul. Kolbego i Kujawskiej. Wcześniej zrealizowaliśmy szereg innych dużych zadań związanych m.in. z budową torowisk do dworca i Fordonu u buspasów np. na ul. Grunwaldzkiej. Sukcesywnie odnawiamy tabor. Ostatnia dekada to zakup 33 nowoczesnych tramwajów i 100 procent autobusów z niską podłogą.

Jak to działa?

Zbliżeniowa karta płatnicza będzie mogła stanowić potwierdzenie naszego prawa do przejazdu transportem publicznym w ramach biletu okresowego – miesięczny, 30-dniowy, 14-dniowy, 90-dniowy, semestralny uczniowski lub semestralny studencki.

Aby móc skorzystać z udogodnienia pasażer powinien posiadać imienny profil w portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej, jak również przypisaną do konta kartę kredytową (tzw. bezpieczny identyfikator karty płatniczej). Cała operacja potrwa tylko 3 minuty, a pasażer zostanie przez nią przeprowadzony krok po kroku. Pasażerowie zyskają bilet miesięczny, ale również dostęp do całej historii zakupów biletów, przypisanych do danej karty.

W przypadku późniejszej kontroli w autobusie, pasażer musi tylko przyłożyć swoją kartę płatniczą do czytnika i wyświetlona zostanie informacja, że bilet został opłacony. Uwaga! Czytnik kontrolera nie sczytuje z karty danych, ani nie pobiera środków.  Czytnik informuje tylko kontrolera, tak jak w przypadku Bydgoskiej Karty Miejskiej, że bilet został opłacony.

10 lat Mennicy Polskiej w Bydgoszczy

Historia obecności Mennicy Polskiej w Bydgoszczy sięga 2010 roku, kiedy został wprowadzony system Bydgoskiej Karty Miejskiej. W 2019 roku spółka wyposażyła wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w nowoczesne kasowniki działające w systemie Open Payment. Dzięki temu można samemu kupić bilet w autobusie czy tramwaju poprzez przyłożenie karty kredytowej do kasownika. Był to pierwszy tego typu, tak kompleksowy projekt zrealizowany w Polsce. W tego typu kasowniki wyposażono całą flotą komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, czyli ok. 320 pojazdów.

– Nowe rozwiązanie jest jeszcze wygodniejsze – podkreśla Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. – Nie wymagają od pasażera, oprócz zdalnego zakupu biletu, żadnych dodatkowych działań ani załatwiania formalności. Liczymy, że zachęci to kolejne osoby do korzystania z transportu publicznego– Doceniamy przy tym nie tylko innowacyjność, ale przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa od Mennicy Polskiej, którą potwierdza m.in. spełnienie restrykcyjnych wymagań organizacji płatniczych Mastercard i Visa.

Ważne liczby:

    Liczba sprzedanych biletów w systemie OPS od I do końca sierpnia 2020 roku – 1 482 781 szt.

    Liczba wydanych kart BKM od wdrożenia systemu (tj. IX 2010r.) – 266 499 szt.

    Liczba wydanych kart BKM od stycznia do końca sierpnia 2020r. – 6 927 szt.

Dodaj swój komentarz
Krzysztof Zgierski
Author: Krzysztof Zgierski

Młody energiczny i aktywny działacz w Love Bydgoszcz!