Od 5 czerwca w CH Focus w Bydgoszczy zapraszamy na wystawę pt. „Zaczytane Ławki”. Ekspozycja składa się z trzech ławek zatytułowanych „Mózg”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Wśród Planet”, stworzonych przez polskie artystki. Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w kształcie otwartych książek ma skłonić klientów do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Wystawa wspiera działania społeczne Fundacji Zaczytani.org, która jest pomysłodawcą Zaczytanych Ławek.

Czytanie daje nam dużo radości i przynosi wiele korzyści. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki, dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa” aktywnie włączyło się również CH Focus, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać klientów galerii handlowej oraz mieszkańców Bydgoszczy do częstszego spędzania czasu z książką.

W ramach zaplanowanej wystawy przed CH Focus pojawią się trzy Zaczytane Ławki – „Mózg”, „W pustyni i  w  puszczy” oraz „Wśród Planet”. Każdaławka w kształcie otwartej książki to niepowtarzalny projekt, skierowany do dzieci i dorosłych. Ich autorkami są znane osoby ze świata kultury i zasłużone dla polskiej literatury dziecięcej: Kinga Kulawiecka, Alicja Kocurek i Katarzyna Głowa.

Za pomocą Zaczytanych Ławek można wsłuchać się w książkę. Przy każdej z ławeczek znajduje się kod QR umożliwiający pobranie bezpłatnego audiobooka. Artystyczne instalacje o niezwykłym designie z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po tę lub dodatkową lekturę.

Wystawa Zaczytanych Ławekbędzie dostępna w bydgoskim Focusie od 5 czerwca do 5 września w godzinach funkcjonowania galerii. Koszt eskpozycji zasili budżet na utrzymanie bibliotek i czytelni tworzonych przez Fundację Zaczytani.org w placówkach pomocowych i przyszpitalnych.

Dodaj swój komentarz
Krzysztof Zgierski
Author: Krzysztof Zgierski

Młody energiczny i aktywny działacz w Love Bydgoszcz!