Archers Bydgoszcz
fot. Przemysław Szatkowsk

Przekonującym zwycięstwem rozpoczęli rozgrywki o Mistrzostwo Polski Juniorów w futbolu amerykańskim młodzi zawodnicy Archers Bydgoszcz. W rozegranym w sobotę 29 sierpnia na stadionie Bydgoskiego Centrum Sportu przy ulicy Słowiańskiej meczu derbowym z juniorami Angels Toruń nie pozostawili żadnych wątpliwości licznie zgromadzonym kibicom, wygrywając 50:8.

Bydgoski stadion jest jedną z czterech aren w Polsce, na których w ostatni weekend sierpnia kibice mogli poczuć ponownie futbolowe emocje po okresie zawieszenia rozgrywek związanego z epidemią koronawirusa. Organizatorzy spotkania zadbali w związku z tym, by bydgoska i toruńska publiczność miała możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Fani futbolu mieli okazję zobaczyć mecz pokazowy futbolu flagowego w wykonaniu najmłodszych zawodników Bydgoszcz Archers i prowadzonej przez Angels Toruń drużyny Metropolitans. Mecz swoim występem uświetniły bydgoska artystka Anna Hnatowicz i zespół Luvadance Cheerleaders. Na kibiców czekała także strefa zabaw dla dzieci i grill w amerykańskim stylu.

Zawodnicy obu drużyn nie zawiedli oczekiwań i stworzyli emocjonujące widowisko. W połowie pierwszej kwarty skutecznym biegiem popisał się running back Bartosz Gnoza z Bydgoszcz Archers, a dodatkowy punkt po kopnięciu z pola dołożył Ernest Lipiński. Angels szybko zwarli swoje szyki, by po chwili wyjść na jednopunktowe prowadzenie za sprawą skutecznych akcji quaterbacka Nikodema Pokorskiego. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty skutecznym podaniem popisał się bydgoski rozgrywający Donn Gaebelein, odnajdując w strefie punktowej niekrytego Jacka Zakrzewskiego. Druga kwarta to już popis siły ofensywnej Archers: Gaebelein śmiało korzystał z potencjału zawodników grających w jego formacji, najpierw ponownie podając na przyłożenie do Zakrzewskiego, by potem wraz z najbardziej wartościowym zawodnikiem spotkania Bartoszem Gnozą zdobyć następne dwa przyłożenia i jedno skuteczne podwyższenie za dwa punkty. Na osobne słowa uznania zasługuje praca wykonana przez formację defensywną Archers dowodzoną przez rozgrywającego świetne zawody Kacpra Malaka, która w tym okresie gry popisała się odzyskaniem zgubionej przez Angels piłki (autorem tego zagrania był Ksawery Tracz) czy spektakularnym przechwytem Kacpra Wojciechowskiego.

W drugiej połowie meczu Archers kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, korzystając z większej możliwości rotowania zawodnikami w składzie. Kolejną widowiskową akcją biegową na przyłożenie popisał się Donn Gaebelein, skuteczny ciąg zagrań zapasowego rozgrywającego Archers Damiana Ringela wykończył nietypową akcją polegającą na odzyskaniu piłki w strefie punktowej liniowy ofensywny Mikołaj Cerajewski, a swoje punkty zdobyli także Damian Sypniewski i Miłosz Kraiński po podwyższeniach za dwa punkty. Po stronie defensywnej do kilku efektownych powaleń przechwyt dołożył safety Kacper Malak. Przewaga Archers spowodowała, że sędziowie spotkania zdecydowali się na regulaminowe skrócenie czasu gry w ramach tzw. „mercy rule”.

„Spotkanie między lokalnymi rywalami zawsze jest pełne dodatkowych smaczków, i tym bardziej cieszę się, że kolejny rok z rzędu nasza drużyna wyszła zwycięsko z potyczki z Angels Toruń. Cieszy mnie, że w prowadzonej przez trenera Jakuba Kubackiego ofensywie aż siedmiu zawodników zdobywało punkty, i że autorska defensywa trenera Cezarego Szczerby dała się bardzo wyraźnie we znaki drużynie rywala. Z wielkim uznaniem przyglądam się efektom pracy Luke’a Zetazate z naszymi rozgrywającymi, a także jak świetną pracę z korpusem liniowych wykonuje trener Mateusz Konwent. Rozegraliśmy świetne zawody, a teraz czas przygotować się do kolejnego meczu.” – podsumowuje trener główny bydgoskiej młodzieży, Stanisław Pawlak.

Najbliższe plany Bydgoszcz Archers to mecz wyjazdowy drużyny seniorskiej przeciwko Warsaw Mets w niedzielę 6 września i mecz domowy drużyny juniorskiej przeciwko Lowlanders Białystok w niedzielę 13 września.

Raport punktowy:
1 kwarta
7:0 Przyłożenie Bartosza Gnozy po akcji biegowej, podwyższenie za 1 punkt Ernesta Lipińskiego
7:8 Przyłożenie Nikodema Pokorskiego po akcji biegowej, podwyższenie za 2 punkty po akcji podaniowej Nikodema Pokorskiego do Oskara Lamparczyka
14:8 Przyłożenie Jacka Zakrzewskiego po akcji podaniowej Donna Gaebeleina, podwyższenie za 1 punkt Ernesta Lipińskiego

2 kwarta
20:8 Przyłożenie Jacka Zakrzewskiego po akcji podaniowej Donna Gaebeleina
26:8 Przyłożenie Bartosza Gnozy po akcji biegowej
34:8 Przyłożenie Bartosza Gnozy po akcji podaniowej Donna Gaebeleina, podwyższenie za 2 punkty po akcji biegowej Donna Gaebeleina

3 kwarta
42:8 Przyłożenie Donna Gaebeleina po akcji biegowej, podwyższenie za 2 punkty Damiana Sypniewskiego po akcji podaniowej Donna Gaebeleina

4 kwarta
50:8 Przyłożenie Mikołaja Cerajewskiego po odzyskaniu piłki w strefie punktowej, podwyższenie za 2 punkty MIłosza Kraińskiego po akcji biegowej

Dodaj swój komentarz