Tomasz Czachorowski/ Nasze Miasto pl

Święta Wielkanocne to czas, kiedy spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi przy stole pełnym pyszności. Niestety, zdarza się, że po świętach zostaje nam dużo jedzenia, które trudno jest zużyć przed upływem terminu przydatności do spożycia. Zamiast wyrzucać je do kosza, warto zastanowić się nad podzieleniem się nim z potrzebującymi. W Bydgoszczy istnieją jadłodzielnie, które są dostępne dla każdego, kto chce przekazać jedzenie.

W ramach akcji „Ciepło serca w słoiku” w Wielkanocny Poniedziałek na Placu Wolności można przynieść jedzenie, które zostało nam po świętach. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze świąteczne potrawy trafią do osób potrzebujących. Warto pamiętać, że w jadłodzielniach można przynosić jedzenie o każdej porze, także po świętach.

Dzielenie się jedzeniem to idea, która narodziła się w 2012 roku w Niemczech i szybko zyskała na popularności w innych krajach. Foodsharing to sposób na zapobieganie marnowaniu jedzenia i wsparcie dla osób potrzebujących. W Bydgoszczy istnieją cztery jadłodzielnie, gdzie każdy może przekazać jedzenie.

Jadłodzielnie to rodzaj lodówek społecznych, które pozwalają uratować jedzenie przed zmarnowaniem. Wystarczy przynieść jedzenie i umieścić je na półkach, a każdy, kto potrzebuje posiłku, może z niej skorzystać. Jadłodzielnie znajdują się przy ul. Gdańskiej 79 oraz w Wyższej Szkole Gospodarki przy ul. Naruszewicza 11 i Obrońców Bydgoszczy 1.

Warto pamiętać, że każdej ilości jedzenia można przekazać do jadłodzielni, nie tylko po świętach. Co roku w jadłodzielniach WSG widać zwiększone zainteresowanie po świętach, ale idea dzielenia się jedzeniem powinna być obecna przez cały rok. Dzięki temu unikniemy marnowania jedzenia i pomożemy tym, którzy potrzebują pomocy.

W Bydgoszczy działa wiele organizacji, które podejmują się walki z marnowaniem jedzenia i pomagają osobom potrzebującym. Akcja „Ciepło serca w słoiku” to jedna z wielu inicjatyw, które warto wspierać. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że nasze świąteczne potrawy trafią do tych, którzy naprawdę ich potrzebują.

Dodaj swój komentarz