Historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta. To przemysł i kultura w jednym, opowieść o dużych pieniądzach oraz niezwykłych ludziach i konfliktach. Piwo wywołało ponoć wojnę toruńsko-bydgoską i lało się z kranów w domach bydgoszczan.
Piwo jest trzecim najpopolarniejszym napojem na świecie,. W rankingu wyprzedza go herbata i woda. Nic więc dziwnego, że polscy rycerze nie wystawili drużyny do wypraw krzyżowych, na których lało się wino.
W Bydgoszczy piwo nawarzyło dużych pieniędzy, niezwykłych ludzi, wojnę toruńsko-bydgoską i miejską mitologię obok historii. A historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta, bo to przemysł i ciekawa kultura w jednym. Po dziś dzień nie wiemy czy w 1972 roku piwo naprawdę popłynęło z domowych kranów z powodu awarii zaworu wirówki w bydgoskim browarze, Te informacje opublikował wówczas „Dziennik Wieczorny”. Prawda czy legenda miejska ?
A czy wiecie, który budynek u podnóża skarpy szwederowskiej, został tak przed I wojną rozbudowany, iż posiadał aż pięć pięter samych piwnic do składowania beczek i lodu? A dlaczego piwowarzy na archiwalnych zdjęciach są poważni niczym jazzmani na scenie?
Faktom i piwnej mitologii po bydgosku poświęcony będzie kolejny Historyczny Spacer Tematyczny „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”. Odszukamy ślady po dawnych browarnikach, piwowarach oraz poznamy historię tego zacnego napoju. Wyprawa zakończy się w Warzelni Piwa należącej do bydgoskiego Szlaku TeH2O.
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza w sierpniu jeszcze na dwa historyczne spacery: „Kolejowa Bydgoszcz” (21 sierpnia) oraz „Szpiedzy i agenci w dawnej Bydgoszczy” (28 sierpnia). Szczegóły na www.muzeum.bydgoszcz.pl.
Start: sobota, 7 sierpnia 2021 r., godz. 12.00, Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4
Liczba Uczestników jest ograniczona – decyduje kolejność zakupu biletów!
Bilety: w cenie 8 zł do nabycia w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 w godzinach pracy muzeum lub przelewem na konto : nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497. W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – Bydgoskie browarnictwo – imię i nazwisko osób uczestniczących i numer telefonu”.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem nauka@muzeum.bydgoszcz.pl oraz telefonicznie, dzwoniąc na numer 885 905 610.
Foto: TeH2O/Tymon Markowski