To było do przewidzenia, zaczęło się z inicjatywy Patryka Karolewskiego internetową zapowiedzią protestu szerokiej branży gastronomicznej, o tym, jak im ciężko dzisiaj spotkali się przedstawiciele lokali, by wspólnie podjąć decyzję – 29. Października wychodzimy na ulicę!

Gastro mówi dość – na starówce miasta w najbliższy czwartek o godzinie 17:00 zobaczymy długi stół, na nim puste talerze z nazwami lokali, które przyłączają się do spontanicznego protestu. Przedstawiciele zapraszają sympatyków, pracowników, przedstawicieli a przede wszystkim gości – mieszkańców Bydgoszczy wszyscy mile widziani, na Gastro Stypie – powiedziała Marta Leszczyńska rzecznik protestu.

Dokładnej ilości lokali, jakie przyłączyły się nie znamy. Choć zainteresowani mogą się zgłaszać do inicjatorów. Wiadomo, już do strajku przyłączają się Rolnicy, którzy są stałymi dostawcami lokali.

Zapraszamy przedstawicieli wszystkich branż, którzy cierpią z powodu braku konkretnych i długofalowych działań mających na celu uratowanie naszych firm przed upadkiem. Przy naszym stole znajdzie się miejsce dla wszystkich, którzy chcą zamanifestować rządowi swoje niezadowolenie.


Już dzisiaj przedstawiciele przyłączyli się do postulatów Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej. Domagając się m.in.:
1. Stworzenia „Funduszu Wsparcia Gastronomii” na wzór Funduszu dla Kultury.
2. Wprowadzenia stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty (w tym żywność i napoje) oraz usługi gastronomiczne od dnia 1 listopada 2020 r.
3. Uruchomienia programu redukcji czynszów najmu przez jednostki budżetowe w Polsce o 90 proc. i programu pomocowego refundacji czynszów najmu komercyjnych w tym samym zakresie w terminie od 1 listopada 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.
4. Stworzenia Funduszu Gwarancyjnego dla Gastronomii Polskiej w ramach Tarczy, dla wierzycieli czynszów najmu w szczególności prywatnych właścicieli nieruchomości.
5. Gwarancji dla banków w celu uruchomienia nieoprocentowanych pożyczek dla gastronomii.
6. Gwarancji dla klientów dokonujących wpłat zaliczek na wydarzenia grupowe w obiektach.
7. Umorzenia obowiązku spłat dotacji z PFR.
8. Umorzenia składek ZUS dla branży gastronomicznej od 1 listopada 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.
9. Wprowadzenia „bonu gastronomicznego” na wzór „bonu turystycznego”.

Więcej informacji znajdziemy na Wydarzeniu – https://www.facebook.com/events/288969705506560/

Dodaj swój komentarz