Pogotowie Ratunkowe opublikowało dokument ilustrujący codzienną pracę bydgoskich ratowników, poruszane są bardzo aktualne tematy, z jakimi medycy każdego dnia stawiają czoła.

Praca w ochronie zdrowia nie należy do miłych i przyjemnych, codzienna walka o ludzkie życie to machina nastrojów, od tych najlepszych sukcesów po najgorsze tragedie. Komentuje w filmie Krzysztof Wiśniewski, który jest ratownikiem i pielęgniarzem.

Przygotowanie materiału trwało rok, za zdjęcia odpowiedzialny był Tomasz Marciniak, same zdjęcia trwały kilka miesięcy – ciężkiej pracy często po nocy, praktycznie każda wolna chwila spędzał z ratownikami i oswajał ich z kamerami.

Zbudowaliśmy najpierw jakąś naszą wizję, a następnie skonfrontowaliśmy ja z życiem. – dodaje Tomek Marciniak (prowadzący firmę filmową i fotograficzną InspireMedia).

Bohaterami filmu są medycy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, przed kamerą są po prostu sobą, ratownicy nie za bardzo potrafią grać. I to jest komplement oraz wielki atut filmu. Możemy dowiedzieć się historii, jaka droga przeszli, zanim zostali ratownikami, pielęgniarzami czy lekarzami. Z jakimi trudnościami borykają się każdego dnia, przedstawiają przykładowe informacje o interwencjach podejmowanych podczas nagrań operatorskich. Jak wygląda codzienność pracy zawodowej w oczekiwaniu na wyjazd zlecony przez dyspozytornię medyczną.

W filmie szeroko omawiany jest bydgoski motoambulans, Krzysztof Katafias jeżdżący motocyklem ze sprzętem medycznym. Specyfika pracy motocykla w formie ambulansu jest mimo wszystko niebezpieczna, choć to dużo szybsza forma dojazdu do pacjenta i o wiele łatwiejsza w dostaniu do miejsc szczególnie problematycznych dla zwykłych karetek pogotowia np. w lesie to nadal pozostaje w systemie Państwowego Pogotowia Ratunkowego.

Pomysł udokumentowanie pracy ratowników przyniosło życie. Codziennie mijamy na ulicy ratowników medycznych. Prędzej czy później bezpośrednio lub pośrednio spotkamy się z nimi w cztery oczy. Jeśli będziemy mieli to szczęście i zdążymy. A tak niewiele o nich wiemy. Zajmujemy się ratownikami przy wielkich narodowych uniesieniach, jak epidemie czy katastrofy, albo słyszymy o nich kiedy muszą o swoje walczyć na ulicach. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę i zrobić film o bydgoskich ratownikach, żeby nie tylko pokazać ich pracę, ale również życie, na tyle, na ile pozwolą nam w nie zajrzeć. – dodaje w odpowiedzi na nasze pytania reżyser Marcin Kowalski

Liliana wraz z Michałem zademonstrowali schemat ubioru środków ochrony osobistej przed stycznością z pacjentem covidowym lub jego podejrzeniem. Faktycznie można zwrócić uwagę na wypracowanie czynności ubrania kombinezonu – co także okazuje doświadczenie, z jakim pracują ratownicy. Poruszany jest temat

Demo Image 54
Ilustracja agresji w ratownictwie medycznym.

Krzysztof Wiśniewski, ratownik jeżdżący ambulansem, jest także kierownikiem do spraw szkoleń WSPR w Bydgoszczy. Szczegółowo omawia problematykę agresji w Ratownictwie Medycznym.

Film dostepny na platformie YouTube – tutaj : https://www.youtube.com/watch?v=9eXwgrVdNbg

Dodaj swój komentarz