Po raz jedenasty zobaczymy muzykę i posłuchamy filmu a to za sprawą festiwalu FONOMO MUSIC & FILM FESTIVAL , który odbędzie się w dniach 13-16.10.2022 w Bydgoszczy.

Fonomo to festiwal, na którym od ponad 10 lat poszukuje się związków pomiędzy filmem i muzyką, obrazem i dźwiękiem. Im bardziej te połączenia pomiędzy nimi są nieoczywiste, tym lepiej i ciekawiej. Fascynuje różnorodność i zjawiska interdyscyplinarne. Tegoroczna edycja to eklektyczna dawka koncertowych wrażeń, selekcja filmów, wystawy, panele, warsztaty, targi, i nie tylko.


Po zaspokojenie muzycznego głodu należy stawić się podczas dwóch głównych dni koncertowych:  14 i 15 października. O wrażenia zadbają eksperci szalonej gitary ze Snapped Ankles (UK) przesuwając granice post punka poprzez wybryki ze świata performance’u. Krajowi eksperymentatorzy z  Bled zaprezentują swój zeszłoroczny album gdzie wolna improwizacja wpada w zsynchronizowany chaos okraszony motorycznymi bitami. Dynasonic zrobią to w czym są najlepsi – przypomną że muzyka dub może być awangardowa, pociągająca i zaskakująca, a Nagrobki wreszcie po raz pierwszy przyjadą do (częściowo) rodzinnej Bydgoszczy z przekrojowym koncertem.

Na drugi dzień koncertowy złoży się fenomenalna Resina z post-klasycznym projektem na wiolonczelę, głos, elektronikę i bębny, spektakularny występ nagrodzonego Paszportem Polityki Dominika Strycharskiego z awangardowym projektem Dominik Strycharski Symfonia Fabryki Ursus, świeży i nieco radosny strzał elektronicznych struktur od Wrocławskiego Młynu i zamykający cykl muzycznych występów klubowy live act od Nkisi (UK) – głośnej postaci ze sceny hardcore techno, która mistrzowsko zagląda do afrykańskich polirytmii, czy horrorów z lat 70.

Tych, którzy nie mogą już się doczekać muzycznych wrażeń czekają jeszcze na darmowe koncerty 13 października, gdzie solowo na perkusji zagra Daniel Szwed oraz odtworzna zostanie projekcja koncertu Vladislav Delay AV live, który artysta przygotował na Fonomo w roku 2020. Niemalże wszystkie koncerty będą występami audiowizualnymi.


Część filmową zaprogramowano tym razem na 13 i 16 października, gdzie zaprezentowana zostanie selekcja kinematograficznych produkcji, na którą składa się dokument biograficzny o muzycznym pionierze zza południowej granicy “Jan Kapr. Opera dokumentalna” (reż. Lucie Králová), przejmujące, ale i nieco dowcipne spojrzenie na uchodźczą historię w filmie “Limbo” (reż. Ben Sharrock), oraz “Rimini”, (reż. Ulrich Seidl) przybliżające postać  gwiazdy rocka, która najlepsze lata kariery ma już za sobą.

Drugi dzień filmowych projekcji otworzy “Cały ten dźwięk” (reż. Gunnar Hall Jensen) produkcja przybliżająca najciekawsze właściwości dźwięku. Po projekcji- pokaz krótkich metraży „Między okiem a uchem” a następnie skupimy się na naszej festiwalowej gościni, jednej z najgłośniejszych i najszybciej wschodzących polskich reżyserek, Agnieszce Smoczyńskiej, z którą porozmawiamy o jej pracy i zaprezentujemy trzy filmy: „Aria Diva”, „Córki Dancingu” oraz po raz pierwszy w Bydgoszczy: „The Silent Twins”. 
Fonomo to także wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Dla tych co już nie mogą się doczekać 8.10.2022 proponujemy Prolog w Pałacu w Lubostroniu – koncert ukraińskiego eksperymentatora Nikolaienko, a także projekcję „Wieloryba z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske. By tego doświadczyć wystarczy wsiąść z nami do festiwalowego autobusu, który przywiezie nas gdzie trzeba.


Szczegółowy PROGRAM tutaj: www.fonomo.pl

BILETY: http://www.fonomo.pl/fonomo-bilety.php?idg=14&idm=100&year=2022

Partnerem głównym festiwalu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.„Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu  Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020″ Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Dodaj swój komentarz