bilonomat-nbp-grosze

Drobne grosze zawsze się zbierają, trudno je wydać na co dzień w sklepach – z ratunkiem na górę groszy przychodzi pierwszy bydgoski bilonomat. – robi furorę! Ludzie przynoszą kilogramy monet w torbach i wymieniają na banknoty. Automaty stoją w Bydgoszczy i innych miastach.

Rekordową zamianą drobnego bilonu na większe kwoty było 9718 zł, wszystko trafiło do maszyny samoobsługowej, która mieści się w gmachu Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy (przy ul. Jagiellońskiej).

Możemy w urządzeniu wymieniać monety od jednego gorsza do pięciu złotych. Proces polega na wysypaniu 'drobnych’ na tackę, następnie odpowiednio wrzuceniu do urządzenia – po przeliczeniu przez automat pojawi nam się kwota, którą w kasie wymieniamy na odpowiedni noniał – to cała zabawa.

Proces liczenia nie trwa długo. – Monety mogą być zmieszane, nie trzeba ich sortować według wartości, ale należy zwrócić uwagę, aby nie znajdowały się w nich jakieś śrubki, kawałki folii, gumki i inne nieczystości – podkreśla Leszek Beszczyński, zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy. – Nasza maszyna to bardzo prosty i wygodny sposób wymiany bilonu na większe nominały.

Dodaj swój komentarz