FILHARMONIA POMORSKA zaprasza na koncert :
W 5. ROCZNICĘ ŚMIERCI STEFANA STULIGROSZA – ULUBIONE UTWORY DRUHA
piątek – 09.06.2017, godz. 19:00

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „POZNAŃSKIE SŁOWIKI”
MACIEJ WIELOCH – dyrygent, przygotowanie Chóru

utwory m.in.: Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Scarlattiego, Bacha, Mozarta, Händla

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

Początki Poznańskich Słowików sięgają jesieni 1939, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej 19-letni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego, prowadzonego dotychczas przez księdza Wacława Gieburowskiego, i rozpoczął konspiracyjne próby. W czasie wojny chór śpiewał w kościołach poznańskich: pw. św. Wojciecha i pw. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce, w 1950, zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Przez 72 lata, aż do śmierci w 2012 roku, szefem artystycznym „Poznańskich Słowików” był STEFAN STULIGROSZ. Profesor był przez całe swoje życie niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor, organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. H. Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną, ale to „Poznańskie Słowiki” uważał za dzieło życia..
„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.
Przez niemal 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 chórzystów. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 90 śpiewających chłopców i panów.

Dodaj swój komentarz