Twórcze zabawy dla dzieci, a dla dorosłych spacery szlakiem tajemnic wywiadu i wojska to niektóre wakacyjne atrakcje Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

MOB zaprasza najmłodszych w dniach 6 – 11 lipca na warsztaty, dzięki którym poznają dzieła z jego kolekcji oraz różne techniki plastyczne. Będzie okazja, aby samodzielnie wykonać stemple, wypróbować narzędzia rysunkowe i malarskie, rozwikłać kilka tajemnic, a nawet odnaleźć skarb. Te twórcze zabawa są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Niestety z powodu wymogów sanitarnych grupy mogą liczyć nie więcej niż 15 dzieci. Dlatego Muzeum prosi o wcześniejsze zapisy.

Zajęcia dla chętnych odbędą się w nowym budynku MOB (ul. Gdańska 4) w godzinach 12.00 – 13.30, skąd wyruszy spacer do pozostałych oddziałów. W kasie Muzeum za 48 zł można kupić pakiet na tydzień takich atrakcji. Natomiast jednorazowo zapłacimy 8 zł. Przy zapisach trzeba podać imię, nazwisko, wiek dziecka, telefon kontaktowy do opiekuna oraz datę wybranych warsztatów.

Natomiast warsztaty dla grup zorganizowanych (15-osobowych) w tym samym miejscu odbywać się będą od 14.00 do 15.30. Przypominamy, że w budynkach Muzeum obowiązuje noszenie maseczek i reżim sanitarny.

Program:

6 lipca – Obrazy nie – /rzeczywistości, odsłona I: Inspiracje i aspiracje.

7 lipca – Leon Wyczółkowski „Cztery Wiosny”.

8 lipca – Grafika – warsztaty do dzieł z kolekcji Muzeum.

9 lipca – Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy.

10 lipca – Jan Stanisławski i uczniowie.

11 lipca – Skarb bydgoski.

Tematyczne Spacery Historyczne

Bydgoszcz wojskiem stoi” – to pierwszy z pięciu spacerów, który wyruszy 10 lipca o 12.00 spod gmachu głównego Muzeum przy ul. Gdańskiej 4. Zainteresowani dowiedzą się, gdzie stały wojskowe budynki, po których zostały jedynie wspomnienia i archiwalne fotografie, a także, dlaczego wielkie wojskowe magazyny musiały spłonąć. Usłyszą też, w których koszarach do dziś leżą ofiary powojennych zbrodni. Spacer poprowadzi Krzysztof Drozdowski, regionalista i pasjonat historii, autor wielu publikacji popularyzujących historię.

A kim byli „Szpiedzy i agenci w dawnej Bydgoszczy” dowiemy się na spacerach 24 lipca oraz 28 sierpnia (początek w tym samym miejscu). Warto wiedzieć, że były to postacie niezwykle barwne, jak major Jan Żychoń z bydgoskiej jednostki wywiadowczej – oficer słynnej „Dwójki” (wywiad Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego). To on był autorem niesamowitej „Akcji Wózek”, czyli inwigilacji przesyłek pocztowych przewożonych koleją z Niemiec do Prus i Gdańska przez polskie Pomorze. O tym bohaterskim oficerze również opowie Krzysztof Drozdowski. Bilety na Tematyczne Spacery Historyczne kosztują 8 zł.

Kolekcjoner Wrażeń – trasa edukacyjna

Między 26 lipca a 29 sierpnia Muzeum proponuje rodzinom oraz grupom zorganizowanym spacery bydgoskimi ulicami. Dla uczestników przygotowano specjalne pakiety z plastycznymi zadaniami edukacyjnymi oraz zagadkami dotyczącymi obiektów muzealnych. Dzięki nim dowiedzą się gdzie można zobaczyć najcenniejsze zbiory i zabawić w kolekcjonerów wrażeń.

Pakiety dla rodzin dostępne są w kasach Muzeum (1 zł /pakiet). W cenę nie jest wliczony bilet wstępu na wystawy. Nie obowiązują zapisy. Trasa do indywidualnego zwiedzania bez przewodnika.

Grupy zorganizowane płacą 8 zł od osoby. W cenę wliczone są wejścia na wystawy. Jednak w tym przypadku obowiązują zapisy. Przyjmuje je Dział Edukacji w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku, pod numerem 52 58 59 909 lub pod adresem edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, a grupy mogą liczyć maksymalnie 15 osób.

Mat. nadesłane: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Dodaj swój komentarz