Zaczynamy ostatni miesiąc wakacji, co oznacza również, że mamy jeszcze dwadzieścia osiem dni na wzięcie udziału w akcji organizowanej przez miasto Bydgoszcz i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę publiczną w Bydgoszczy. Mowa o Letniej Akademii Recyklingu 2024.

"Już po raz trzeci Czysta Bydgoszcz i Biblioteka u Bełzy zapraszają na cykl wakacyjnych zajęć ekologicznych dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat i ich opiekunów"wspomina biblioteka, na swojej stronie internetowej.

W skład całej akcji wchodzą konkursy oraz ciekawe wykłady i warsztaty, które w tym roku dodatkowo organizowane są w różnych filiach.

Już 7 sierpnia 2024 r. możemy wziąć udział w warsztatach pt. „Co szumi i hasa w naszych lasach?”. Trwają one trzy godziny, a zaczynają się o godz. 11:00 w Bibliotece Głównej.

„Nie tylko miejskie parki stanowią zielone płuca miasta – dziarsko wspomagają je otaczające nas nieprzebyte puszcze i bory, zarówno na wysoczyznach, jak i dolinnych tarasach. Bydgoszcz z dawien dawna otoczona jest lasami. Bogactwo miejscowej flory i fauny jest niesamowite, jednak większość z nas go nie zna.

Bo kto wymieni, chociaż kilka gatunków drzew rosnących w naszej otulinie i zwierząt, które mają tam swój dom? Niewielu też wskaże okoliczne źródła, rezerwaty czy parki krajobrazowe. Sekrety leśnych ostoi wyjawi nam Beata Piesik z Nadleśnictwa Żołędowo, a po wykładzie czekają na nas niespodziankowe warsztaty ekologiczne” – opis pochodzi od organizatora.

Wzorem ubiegłych lat spotkania w środy odbywają się na terenie Biblioteki Głównej, natomiast wtorki i czwartki mają inną lokalizację – być może bardziej przystępną dla nas. Spotkaniom towarzyszy również drobny poczęstunek oraz różne dodatkowe atrakcje.

Dokładny grafik spotkań jest dostępny na stronie:

Nie zapominajmy jednak o konkursie „RecyŚmieci kontra dzieci – zabawki z odpadów na start”.

Zasady są banalnie proste, sama forma rozwijająca, a nagrody warte grzechu. Jest to świetne wydarzenie, które ma charakter otwarty, a jedynym warunkiem wzięcia w nim udziału jest kategoria wiekowa.

Konkurs jest adresowany do wszystkich dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska i pokazanie czym jest recykling w praktyce.

Jak możemy poradzić sobie z narastającym problemem na naszej planecie oraz jak w prosty sposób przekazać naszym dzieciom, że ekologia wcale nie musi być nudnym tematem poruszanym w telewizji czy szkole, a zabawą. Jakby nie patrząc, ówczesne dzieci są naszą przyszłością, a warsztaty i eksperymenty naukowe podnoszą świadomość o zanieczyszczeniach i ich redukcji. Najmłodsi mogą dowiedzieć się, jakie działania są podejmowane na rzecz ochrony środowiska, czym jest recykling i jak mogą z niego skorzystać, czerpiąc przy tym jak najwięcej radości.

Połączenie ekologii z kreatywnością – taka właśnie jest forma pracy konkursowej. Stworzyć dowolną techniką wymarzoną zabawkę, przy wykorzystaniu wyłącznie materiałów recyklingowych. Oczywiście, nie mamy zakazu użycia kleju lub innych materiałów niebędących surowcami wtórnymi, ale tylko w przypadku montażu części oraz zapewnieniu pracy interaktywności. W celach dekoracyjnych również nic nas nie ogranicza – pomalowanie pracy jest jak najbardziej mile widziane.

Swoją drogą, organizatorzy konkursu zaznaczają, że interaktywność zabawki będzie dodatkowym atutem. Zorganizujmy kaski, kamizelki odblaskowe i niech młodzi pobawią się w inżynierów, może odkryją w sobie nową pasję?

Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny. Każdy uczestnik jest zobowiązany do samodzielnego wykonania pracy, wyjątkiem może być rodzeństwo. Odnosząc skończoną pracę pod wskazany adres, należy dołączyć metryczkę zawierającą:

  • tytuł pracy;
  • krótki opis zabawki – czym jest, z czego została wykonana, w jaki sposób można się nią bawić / do czego ją wykorzystywać / jakie czynności może wykonywać;
  • imię i nazwisko oraz wiek autora;
  • telefon kontaktowy oraz adres e-mail rodzica, bądź osoby sprawującej opiekę nad uczestnikiem konkursu;

Niezbędnym warunkiem udziału w konkursie jest pisemne wyrażenie zgody na uczestnictwo małoletniego w Konkursie oraz przetwarzanie jego danych osobowych.

Gotowe oświadczenie jak i wszystkie niezbędne szczegóły znajdziemy w regulaminie konkursu: https://biblioteka.bydgoszcz.pl/wp-content/uploads/2024/07/Regulamin-konkursu-LAR-2024-2.pdf

Regulamin jest również dostępny bezpośrednio na stronie internetowej biblioteki: https://biblioteka.bydgoszcz.pl/wydarzenia/konkurs-recysmieci-kontra-dzieci-zabawki-z-odpadow-na-start/

Termin składania prac konkursowych upływa w sobotę 9 sierpnia 2024 r., a ogłoszenie wyników planowane jest na 28 sierpnia 2024 r. podczas finału Letniej Akademii Recyklingu u Bełzy. Tam też zostaną wręczone nagrody za miejsca na podium.

Organizatorzy wspominają też o opublikowaniu wyników na swoich stronach:

https://www.bydgoszcz.pl
https://www.facebook.com/CzystaBydgoszcz
https://www.facebook.com/wimbp.bydgoszcz

oraz profilach Facebook:

https://www.facebook.com/bydgoszczpl
https://www.facebook.com/CzystaBydgoszcz
https://www.facebook.com/wimbp.bydgoszcz

i profilu na Instagramie:

https://instagram.com/bibliotekabydgoszcz

Pamiętajmy, że skończone prace należy dostarczyć do biura konkursu, które mieści się w Bibliotece Głównej, ul. Stary Rynek 24 w Bydgoszczy, gdyż zostaną one zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej.

Kreatywny konkurs związany z ekologią to świetny pomysł dla dzieci, ponieważ rozwija ich kreatywność i jednocześnie edukuje na temat ochrony środowiska. Dzięki takim konkursom i warsztatom dzieci uczą się, jak ich codzienne wybory wpływają na planetę i jakie znaczenie ma recykling oraz zrównoważony rozwój. Udział w takim wydarzeniu łączy zabawę z nauką, co sprawia, że dzieci angażują się z większym entuzjazmem. Ponadto satysfakcja z udziału i możliwość zdobycia nagród motywuje dzieci do dalszego zaangażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska. W efekcie, takie konkursy stają się nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także inspirują do długotrwałych, pozytywnych zmian w postawach młodych ludzi wobec środowiska.


Profil boczny kobiety w golfie w kolorze russet i białej torebce. Patrzy w górę z zamkniętymi oczami.

Opracowała „NICOLA JESIONOWSKA


Materiał został opracowany na podstawie informacji prasowych, publikacja reklamowa.

Dodaj swój komentarz