Pewnego dnia, stojąc w korku przy Rondzie Jagiellonów, zwróciliśmy uwagę na cicho jeżdżący samochód, mały miejski, choć najbardziej zwracała na siebie zielona rejestracja. Tak! Mamy pierwsze pojazdy elektryczne na bydgoskich drogach!

Była to Skoda Citigo iV należąca do bydgoskiego dilera samochodów Aleksandra Konarzewskiego, właściciela salonów Skody, Audi czy Volkswagena. Na rynku pojawia się coraz więcej aut elektrycznych. Ta oferta dotyczy nie tylko kategorii dużych samochodów. Są już także małe elektryczne auta do miasta.

„Jest to pierwszy samochód w pełni elektryczny w Skodzie, ładowanie baterii może odbywać się w mieście w dostępnych punktach lub bezpośrednio z gniazda elektrycznego w domu.” – powiedział nam Wojciech Bzdzion z salonu Skoda Konarzewski.

CITIGOe iV to auto bardzo ważne w 125-letniej historii Skody, gdyż jest to pierwszy w pełni elektryczny samochód tej marki. Pojazd bazuje na Citigo z silnikiem spalinowym, ale w celu odróżnienia wersji elektrycznej wprowadzono szereg zmian stylistycznych. Widać je już z daleka, gdyż atrapa chłodnicy i wloty powietrza w CITIGOe iV są w kolorze nadwozia. Ponadto nowy jest przedni zderzak, który zoptymalizowano pod kątem lepszej aerodynamiki w celu zmniejszenia zużycia energii.

Cena pojazdu oscyluj między 81 900 zł a 89 900 zł, w zależności od wyboru modelu. Choć oferta bydgoskiego salonu przewiduję dobra propozycję ratalną, RATA MIESIĘCZNA JUŻ OD (RRSO 4,11%) : 757 zł lub 831 zł.

Standardowym wyposażeniem auta są światła LED do jazdy dziennej oraz światła przeciwmgielne. Natomiast boczne kierunkowskazy przeniesiono na obudowę lusterek bocznych w kolorze czarnym lub w kolorze nadwozia. Wyróżnikiem modelu CITIGOe iV jest także duży napis Skoda na pokrywie bagażnika.

Zmiany zaszły również w kabinie. Od nowa opracowano deskę rozdzielczą, która została ozdobiona dekoracyjną folią. W wersji Ambition deska ma kolor czarny, zaś w wersji Style srebrny. W tej odmianie wnętrze wyróżnia się także chromowanymi klamkami drzwi oraz dźwignią hamulca ręcznego i kierownicą, które obszyto skórą. Natomiast w obu wersjach skórą obszyto dźwignię zmiany biegów z zielonymi dekoracyjnymi szwami. Zielone przeszycia znajdują się również na tapicerce foteli.

Jednak najważniejszą zmianą w CITIGOe iV w stosunku do wersji z silnikiem spalinowym jest napęd. Zastosowano synchroniczny silnik elektryczny o mocy 61 kW, czyli 83 KM. Zaletą tego napędu jest stosunkowo wysoki moment obrotowy wynoszący 212 Nm dostępny od chwili uruchomienia pojazdu. Plusem jest także to, że silnik CITIGOe iV jest bezemisyjny.

Kierowca ma do wyboru jeden z trzech trybów jazdy. W trybie Normal można korzystać z maksymalnej mocy silnika. Pozostałe dwa służą do bardziej oszczędnej jazdy, np. po mieście. Co ważne, zasięg auta wynosi 260 km. To dystans całkowicie wystarczający do codziennego poruszania się w ruchu miejskim w ciągu tygodnia.

Silnik czerpie energię z akumulatora umieszczonego pod podłogą samochodu. Bateria ma pojemność 36,8 kWh, z czego 32,3 kWh to pojemność użyteczna. Jak zapewnia producent taka lokalizacja nie wpływa na ilość miejsca w kabinie. Za to poprawia właściwości jezdne, gdyż środek ciężkości pojazdu jest położony niżej.

Akumulator elektrycznej Skody można ładować na trzy sposoby. Najszybszym sposobem jest ładowanie CCS (Combined Charging System). Auto można wtedy podłączyć do stacji szybkiego ładowania. Naładowanie baterii do 80 procent trwa wówczas godzinę. Z kolei po podłączenia do ściennej stacji ładowania Wallbox możemy naładować baterie do poziomu 80 procent w ciągu 4 godzin i 15 minut. CITIGOe iV można też ładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego o mocy 2,3 kW. A ponieważ rzadko kiedy wykorzystamy podczas dnia pełen potencjał zasięgu auta, spokojnie możemy doładować je po powrocie z pracy wyłącznie przy użyciu tradycyjnego gniazdka 230V. Nasze autko rano będzie już naładowane, a wnętrze schłodzone lub nagrzane – w zależności od pory roku.

Również w styczniu pojawi się w Skodzie pierwszy samochód hybrydowy Skoda Superb iV.

Zachęcamy do jazdy próbnej, rozmowy z przedstawicielem –
Skoda Konarzewski ul.Nowotoruńska 15 Bydgoszcz. Telefon: 52 320 88 14

Dodaj swój komentarz