Od teraz można znowu polecieć na uwielbiany przez Polaków Zakynthos. Już od tego czwartku 9.07.2020 zaczynają ponownie latać samoloty na Zakynthos nazwaną często „Zante, Fior di Levante”.

Zakynthos jest od wielu lat najchętniej wybieraną przez polskich turystów grecką wyspą. To trzecia co do wielkości wyspa Archipelagu Jońskiego o długości ok. 40 km i szerokości 20 km.Jej złociste plaże u stóp śnieżnobiałych klifów, oblewane są turkusowym morzem tworząc niesamowite krajobrazy. Słynie z ogromnych żółwi Caretta Caretta osiągających 1,2 m długości oraz z pięknej Zatoki Wraku. 

Klify, plaże i żółwie 

To trzecia co do wielkości wyspa Archipelagu Jońskiego o długości ok. 40 Wyspa ma dwa oblicza: większa jej część pozostaje zielona i dziewicza, na północy jednak pokrywają ją surowe góry, które ku południowi ustępują miejsca wyżynom, a potem żyznym równinom. Południowe i wschodnie wybrzeże otaczają turkusowe zatoki i malownicze plaże i to właśnie w tej części zlokalizowana jest większość kurortów. 

Głównym miastem turystycznym jest Laganas z 14-kilometrową piaszczystą plażą, będącą częścią Morskiego Parku Narodowego. Zatoka Laganas jest ulubionym miejscem lęgowym żółwi Caretta Caretta. Z tego powodu pewna część plaży jest zamknięta dla turystów. Na półwyspie Vasilikos oprócz malowniczych zatok odnajdziemy piękne piaszczyste, na wpół dzikie, plaże. Na południowym-wschodzie wyspy znajduje się mniej tłoczna miejscowość Tsivili z szeroką piaszczystą plażą.

Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku większość budowli oraz zabytków kultury legło w gruzach. Podczas odbudowy starano się zachować pierwotny wenecji wygląd budowli. Najwięcej historycznych pamiątek przetrwało w stolicy wyspy Zakynthos. Na głównym rynku miasta znajduje się kościół św. Mikołaja. Rynek nazwano na cześć XIX-wiecznego poety Solomosa, autora hymnu narodowego. 

Wybierając się na północ, należy na chwilę zajrzeć na plażę Xigia, słynącą ze źródeł siarkowych pozytywnie wpływających na skórę. Z przylądka Skinari warto wybrać się łodzią do Błękitnych Grot, nazwanych tak z powodu koloru wody. Największą atrakcją wyspy oraz wizytówką Grecji jest Navagio – plaża wraku, na której w latach 80. rozbił się statek przemytników. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata, otoczoną z trzech stron wysokimi klifami. Warto ją podziwiać z dwóch perspektyw – od góry, ze specjalnego tarasu, oraz wpływając od strony morza. Będąc na północy, nie można zapomnieć o wiosce Anafonitra z najstarszym bizantyjskim klasztorem, w którym mieszkał patron wyspy – św. Dionizy. 

Chcąc zobaczyć symbol wyspy, żółwia Caretta Caretta, warto wybrać się na rejs w południowej części wyspy, podczas którego możliwe będzie podziwianie tego zagrożonego gatunku. Głównym miejscem lęgowym jest wyspa Maranthonisi, która ponadto słynie z tego, że wyglądem przypomina żółwia.

Będąc na Zakynthos warto wybrać się na rejs na równie urokliwą Kefalonię.

Kefalonia jest największą spośród Wysp Jońskich – cechuje się niesamowitymi krajobrazami i przepięknymi górami wpadającymi wprost do turkusowej wody w postaci białych klifów, a także urokliwymi miasteczkami. Typowo grecki klimat sprawia, że jest coraz chętniej wybierana przez polskich turystów. To tutaj znajdziemy zjawiskową plażę Myrtos, gdzie nakręcono film „Kapitan Corelli”. Kefalonia zachwyca różnorodnością oraz arcydziełami weneckiej architektury. 

Kefalonia to największa z Wysp Jońskich, nazywana królową tego  archipelagu, która jest nieopanowana jeszcze przez masową turystykę. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek wśród zieleni. Uwielbiana jest za wspaniały górzysty krajobraz z jodłowymi lasami, oliwnymi gajami i winoroślami. Uwagę zwracają białe  imponujące klify, szmaragdowe morze i rajskie plaże. Na wyspie można odnaleźć również dzikie plaże z dala  od tłumów, które cechuje spokój i typowo grecki klimat.  

Koniecznie należy odwiedzić niezwykłe pomniki kefalońskiej na tury: jaskinie Drogaroti i Milissani.  Pierwsza z nich słynie z naturalnej sali koncertowej i z doskonałej akustyki. Wejście do jaskini zostało odsłonięte podczas jednego z trzęsień ziemi, ukazując piękne formacje skalne, stalaktyty i stalagmity. Główną atrakcję wyspy stanowi otoczona lasem jaskinia Melissani, w której według mitologii mieszkały nimfy. Znajdujące się w niej  jezioro zostało odsłonięte podczas trzęsienia ziemi. Po jego wodzie, mieniącej się różnymi odcieniami błękitu, można popłynąć łódką. W Lassi znajduje się malownicza latarnia morska Agiostheodoros. To najbardziej romantyczny zakątek półwyspu.

Rozpościerający się z wysokości klifów widok na najpiękniejszą plażę Kefalonii, Myrtos, na wszystkich robi wrażenie. Plaża otoczona jest górami, białymi marmurowymi klifami, a morze ma tu odcień turkusu. Turystów zachwyca również plaża Antisamos leżąca w pobliżu Sami. Pokryta jest niewielkimi, białymi kamykami i otoczona wzgórzami porośniętymi bujną roślinnością. Stolicą Kefalonii jest Agrostoli Jest to port i jednocześnie atrakcyjny kurort położony w malowniczej zatoce.

Grecja to przede wszystkim bogata kultura, przepiękne plaże i zróżnicowane krajobrazy, przepyszne greckie jedzenie, cudowni ludzie i niesamowite widoki oraz zabytki. To miejsce narodzin demokracji, filozofii, sportu i antycznego dramatu. Hellada, jest krajem kontrastów, ciekawej kultury oraz pięknej przyrody i niezwykłych krajobrazów. To nasz ulubiony kierunek.

Większość wysp i regiony lądowe Grecji widzieliśmy osobiście. Od tego roku jesteśmy 1 z 3 Autoryzowanych Biur Partnerskich Grecos Holiday w województwie kujawsko-pomorskim. Zapraszamy do kontaktu

Alfa Mar Centrum Podróży, Gajowa 43, 85-087 Bydgoszcz, www.alfamar.pl

Dodaj swój komentarz
Krzysztof Zgierski
Author: Krzysztof Zgierski

Młody energiczny i aktywny działacz w Love Bydgoszcz!