Odkryj Stary Kanał podczas Roku Dziedzictwa Przemysłowego Bydgoszczy

Muzyka międzywojennych podwórek, potańcówka rodem z lat XX, teatr, wypożyczalnia sprzętu wodnego i wiele innych atrakcji czeka na wszystkich tych, którzy zdecydują się spędzić niedzielę (17 czerwca) na plantach nad Starym Kanałem. Wydarzenie organizowane dzięki wsparciu UM Bydgoszcz ma za zadanie przypomnieć bydgoszczanom jak wyjątkowym miejscem są bulwary im Sebastiana Malinowskiego.

W międzywojennej Bydgoszczy planty nad Kanałem Bydgoskim tętniły życiem. Było to miejsce nie tylko odpoczynku, ale i dobrej zabawy. W licznych restauracjach organizowano coniedzielne „dansingi”. Poza letnimi teatrami funkcjonował ten stały, przy IV śluzie. Wszystko to działo się w anturażu licznych barek, pchaczy i flisackich tratew sunących przez najstarszą drogę wodną w Polsce. Wydarzenie organizowane 17 czerwca (niedziela) ma przypomnieć bydgoszczanom bogatą historię tego zakątka miasta. Wszystko to za sprawą obchodzonego w roku 2018 Roku Dziedzictwa Przemysłowego Bydgoszczy.

Sercem wydarzenia będzie scena umiejscowiona przy ul. Kanałowej. Na jej deskach zaprezentują się liczni artyści. Zespół Cynamony przypomni piosenki śpiewane na międzywojennych podwórkach a o godzinie 15.00 poprowadzi prawdziwą potańcówkę. Na scenie wystąpi też Teatr Form Różnych „Nasza Klasa” wystawiający sztukę opartą na twórczości Zdzisława Prussa. Poza wymienionymi,na scenie zaprezentuje się chór jazzowych A-nutki oraz Vanessa Tymosiak przypominająca przeboje z dawnych lat. Nie zabraknie współczesnych zespołów. Zielony Bus Band, choć śpiewający współczesną muzykę z pewnością przywoła klimat beztroski, jaki musiał panować w tym miejscu na początku XX wieku. „Niedzielni Kierowcy” porwą publikę największymi przebojami muzyki marynarzy (również tych śródlądowych) czyli szant.

Jako, że wydarzenie ma nieść wartość edukacyjną uczestnicy mogą spodziewać się licznych konkursów związanych z historią tej części miasta. Chętni będą mogli wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem, odwiedzić Muzeum Kanału Bydgoskiego lub założoną w 1865 roku Fabrykę Obrabiarek do Drewna. Nie zabraknie też stoiska promocyjnego bydgoskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła – TeH2O. Czynny udział w wydarzeniu zapowiedzieli również uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego. W dniu imprezy, przeprowadzą ciekawy projekt polegający na zbieraniu wspomnień związanych z tym miejscem.

W trakcie wydarzenia zostanie również przywrócony ruch na kanale. Przy ul. Staroszkolnej do dyspozycji gości zostanie oddany sprzęt wodny. Będzie to jedna z nielicznych okazji aby zobaczyć planty z poziomu wody. W dniu wydarzenia na terenie imprezy odbędzie się również Targ Staroci i Rękodzieła. Nie zabraknie też pysznej kawy od Bromberg Kaffee, zimnych lodów oraz dobrego jedzenia. Dla najmłodszych przygotowano dwie strefy zabaw. Jedną z animatorami przygotowaną przez Salę Zabaw „Złoty Smoczek” – drugą, nieco schowaną z popularnymi skakańcami.

Harmonogram wydarzenia

12.00-13.20 – Cynamony / muzyka starych podwórek

13.20-14.00 – Vanessa Tymosiak / przeboje dawnych lat

14.00-15.00 – Zielony Bus Band

15.00-16.00 – Potańcówka jak za dawnych lat / Cynamony

16.00-16.30 – A-nutki / Jazzowy chór z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Kazimierza Wielkiego

16.30-17.00 – Teatr Form Różnych Nasza Klasa

17.00-18.00 – Niedzielni Kierowcy / muzyka mórz i oceanów

Zwiedzanie

# Muzeum Kanału Bydgoskiego – przez cały czas trwania wydarzenia

# Fabryka Obrabiarek do Drewna – wejścia z przewodnikiem o 13.00, 14.30, 16.00

# Spacer z przewodnikiem po Starym Kanale – zbiórka za sceną, start o 12.15, 14.45, 16.15

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Dodaj swój komentarz