Dworcowa 79 – to kolejny budynek, który wypięknieje dzięki unijnym funduszom. Środki z Gminnego Programu rewitalizacji pozwolą utworzyć w charakterystycznej kamienicy punkt wsparcia zatrudnienia. Wspólnota planuje zlecić również wiele innych prac przywracających budynkowi dawną świetność. Wcześniej blask odzyskała sąsiednia kamienica z fasadą pełną zdobień.

Budynek przy ul. Dworcowej 79 powstał około 1870 roku. Od 1889 roku funkcjonował tam  Schliep’s Hotel, od 1920 Hotel International, od 1932 Hotel Metropol. Obiekt pełnił funkcje hotelową również po wojnie. Kamienicę wzniesiono na planie zbliżonym do litery „L”. Eklektyczny styl wyróżniają motywy zamkowe zdobiące szczególnie wyższe partie budynku. Strzeliste szczyty od strony ul. Dworcowej otaczają z każdej strony  zdobienia przypominające niewielkie baszty. Attyka nawiązuje do muru z otworami strzelniczymi.

W trakcie remontów prowadzonych po wojnie część dekoracji została usunięta, między innymi balkon nad wejściem i zdobienia nad linią okien układające się we wzór nawiązujący do blanek.Z puli środków na rewitalizację dedykowanej podmiotom niepublicznym prowadzone będą prace związane  m.in. z utworzeniem punktu wsparcia zatrudnienia. Równocześnie wspólnota planuje zlecić  inne prace: remont i termomodernizację elewacji oraz wymianę okien. To zadanie zostanie dofinansowane kwotą 71,7 tysięcy złotych. Koszt prac przy budynku i jego otoczeniu wyniesie blisko 250 tysięcy złotych.Wcześniej fundusze unijne pomogły w rewitalizacji zabudowań przy ul. Unii Lubelskiej 5. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się w tekście „Elegancka kamienica z podwórkiem dla sąsiadów”.

W ubiegłym roku zakończył się natomiast sąsiedniego budynku z numerem 77. To jedna z kamienic przy ul. Dworcowej o wyjątkowo Bogoto zdobionej fasadzie. Więcej informacji o tej kamienicy znajduje się w tekście „Wzorowy efekt konserwatorskich prac”.

Dodaj swój komentarz