Festiwal Prapremier odbywający się od 20 lat w Bydgoszczy organizowany przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. To tutaj swoje spektakle prezentowali najwybitniejsi twórcy i twórczynie z kraju i zagranicy. Dotychczas był on finansowany dzięki wsparciu państwa, samorządu i sektora prywatnego.

W tym roku główna kwota dofinansowania – pochodząca z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – nie została Festiwalowi przyznana, również w trybie odwołania. Dyrekcja teatru próbowała bezpośrednio kontaktować się z MKiDN, inicjować rozmowy z przedstawicielami władz. Niestety bezskutecznie. Truddno zrozumieć tę decyzję. W tym roku na 18 złożonych przez teatr do MKDNiS aplikacji grantowych żadna nie uzyskała dofinasowania. Bez wsparcia ministerialnego organizacja zbliżającej się edycji poświęconej m.in. Białorusi w planowanym kształcie jest zagrożona. W ramach Festiwalu planowana jest organizacja turnusów rekonwalescencyjnych dla Artystek i Artystów białoruskich, w obecnej sytuacji politycznej przeżywających każdego dnia sytuacje graniczne.

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier będzie „Odzyskiwanie” rozumiane jako przywrócenie zapomnianych i pominiętych tematów, tekstów, idei i form. Festiwal w nowej formule, poza prezentacją spektakli teatralnych, skupia się na działalności rezydencyjnej i inicjowaniu współpracy polskich i zagranicznych twórców i twórczyń teatralnych. Państwami kluczowymi dla organizacji tej edycji będzie Białoruś i Gruzja.

Cały czas prowadzone są prace nad uzyskaniem pomocy finansowej z pełnym przekonaniem, że Festiwal Prapremier musi trwać. Dlatego zapraszamy do włączenia się w akcję crowdfundingową na rzecz Festiwalu Prapremier 2021. Mamy nadzieję, że z oddolną pomocą uda się zorganizować jubileuszową edycję festiwalu w zaplanowanym kształcie.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/x3vaca

Liczy się każda złotówka ! 🙂

Dodaj swój komentarz