Od 7 maja Muzeum Okręgowe wznawia działalność. Muzealne budynki będą dostępne w reżimie sanitarnym. Na zwiedzających czekają, aż 4 nowe ekspozycje czasowe oraz nowa trasa zwiedzania w Exploseum.
Kultura otwarta. MOB zaprasza do zwiedzania.
Z przyjemnością informujemy, że od 7 maja Muzeum Okręgowe wznawia działalność. Muzealne budynki będą dostępne w reżimie sanitarnym. Na zwiedzających czekają, aż 4 nowe ekspozycje czasowe oraz nowa trasa zwiedzania w Exploseum.
Od 7 maja będzie można zwiedzać nowy obiekt przy ul. Gdańskiej 4. Czekają tam dwie premierowe wystawy.
OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI
Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Odsłona I: Inspiracje i aspiracje, której fragment będzie można oglądać już od 7 maja, ukazuje wiele aspektów wypowiedzi twórczej w kontekście zarówno czerpania inspiracji zastanymi ideami, jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych. Zwiedzający zobaczą m.in. prace z zakresu malarstwa, grafiki oraz rzeźby. Na wystawie znajdują się prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski.
STAN ZERO
Projekt artystyczny Stan zero nawiązuje do działalności grupy artystycznej Bunt, która powstała w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu. Grafiki, w ramach projektu Stan zero, prezentowane są w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego. Jak opowiada Maciej Kurak, kurator wystawy: odnoszą się do współczesnych zagadnień społecznych tworząc wieloelementową wypowiedź twórczą, która nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji przedmiotów sztuki, ale uwzględnia kontekst zarówno pasywny – zastany – zespolony m.in. z miejscem, obecną kulturą jak i aktywny – wytworzony – powiązany z opisem i aranżacją. Projekt Stan zero współtworzą prace, które często wykraczają poza klasyczną strukturę dzieła graficznego i konwencję stosowania środków wyrazu artystycznego w grafice warsztatowej. Pozwala to wzbogacić przekaz, jak również uczynić go bardziej zrozumiałym. Projekt poszerza granice działania twórczego o codzienne doświadczenia. Przy tym ważne stają się pytania o funkcję, a nie morfologię dzieła, co skupia naszą uwagę na doświadczaniu, a nie samym przedmiocie sztuki.
Wystawie będzie towarzyszył program działań dodatkowych. Odbędą się m.in.:
- Spotkanie graficzne Stan zero. Spotkanie wokół książki Bunt. Nowe ekspresje, z udziałem artystów – uczestników wystawy.
- Warsztaty graficzne w formule on-line, prowadzone przez artystów grafików, uczestników wystawy
- Warsztaty graficzne stacjonarne, połączone z oprowadzaniem i pokazem graficznym.
O terminach poinformujemy już wkrótce.
Od 11 maja Muzeum zaprasza także do zwiedzania pozostałych budynków. Nowych wystaw czasowych należy szukać m.in. w Galerii Sztuki Nowoczesnej, gdzie Muzeum przygotowało jubileuszową prezentację fotograficzną bydgoskiego artysty Marka Chełminiaka – Jestem, kim jestem, gdzie jestem.
50 lat pracy Marka Chełminiaka, bydgoskiego fotografa, zaowocowało wspaniałym dorobkiem fotografii, zarówno portretowej, reportażowej, czy krajobrazowej. Na jubileuszowej wystawie zobaczymy 112 zdjęć, m.in. portrety sławnych ludzi, takich jak Sophia Loren, Michael Jackson, Czesław Miłosz, czy św. Matka Teresa z Kalkuty. Nie zabraknie również fotografii reportażowych, ukazujących tragiczne skutki powodzi we Wrocławiu z 1997 roku, zamieszki podczas Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin ’94, obchody 50-lecia wyzwolenia Oświęcimia, jak również zdjęć
z Kaliningradu czy z Syrii.
Z okazji 169. urodzin Leona Wyczółkowskiego – patrona Muzeum – zapraszamy także do Domu Leona Wyczółkowskiego na premierowy pokaz 4 prac dotyczących tematu otwartego okna pokoju artysty z widokiem na ogród – „Wiosna”.
Muzeum, oprócz zwiedzania wystaw, zachęca do zapisywania się na nową, industrialną trasę terenową przygotowaną w Exploseum. Trasa prowadzi wśród terenów leśnych. Zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane
w bydgoskiej fabryce oraz przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania.