Opowieść druga: Kultura w mieście.
Tam, gdzie nigdy nie szukałeś.


Kultura wśród stalowych szyn, opuszczonych kolejowych peronów rozładunkowych ? Tak to jednak możliwe. Koncerty, wystawy, performance i studio filmowe. Kultura w miejscach, gdzie trudno byłoby się jej spodziewać. Nieformalny dom kultury przy Rycerskiej 20, to przestrzeń, która powstała z inicjatywy i na terenie Moderatora, a potem formowała się i tworzyła samodzielnie oraz niebanalnie. Dzięki artystom z Bydgoszczy i całego świata.

Kilkadziesiąt wydarzeń, które znalazły w tej postindustrialnej przestrzeni pełną miłości atmosferę do tworzenia, zostaną nie tylko w naszej pamięci. Zmaterializowały się tak, jak nasze marzenia.

Na dwa dni zostanie otwarty opustoszały budynek przy ulicy Rycerskiej 22, w którego przestronnych pomieszczeniach zagoszczą projekcje, ekspozycje, wystawy i inne atrakcje. Poznacie działania artystyczne, które odbywały się w ostatnich latach w miejskich przestrzeniach, należących do Grupy Moderator.

PROGRAM WYDARZENIA

sobota, 26 czerwca 2021, godz. 17.00-20.00
niedziela, 27 czerwca 2021, godz. 11.00-.14.00

Scenografia Budynku – Elementy scenografii filmowej Grupy Czarny Karzeł

Sztuka Recyklingu w wykonaniu dzieci i młodzieży z Koła Artystycznego Fantasmagorie pod kierunkiem Marleny Zabłockiej – instruktora plastyki i ceramiki, związanej z Galerią Stan Użytku.

Stan Użytku w retrospektywie przekrojowa wystawa działalności galerii STAN UŻYTKU – Tymczasowa Galeria Sztuki Nieużytku w latach 2017-2019, działającej w lokalu użytkowym przy ul. Śniadeckich 4. Inicjatywa była kontynuacją działań rozpoczętych w 2016 r. w ramach projektu OSWOIĆ MIEJSKIE NIEUŻYTKI / BIENNALE NIEUŻYTKÓW autorstwa Martyny Ciszewskiej-Klejnowskiej. Działania galerii skupiały się wokół potrzeb i problemów związanych z opuszczonymi przestrzeniami „pustostanami” i podejmowały tematykę rewitalizacji społecznej. Organizowane wydarzenia nawiązywały do historii rzemiosła bydgoskiego, architektury, historii i sztuki.

Widok z okna czyli fotograficzny paradokument inspirowany życiem ulicy J.J. Śniadeckich stworzony przez młodych artystów-uczniów bydgoskiego Liceum Plastycznego. Wystawa jest wnikliwą obserwacją i dokumentacją fotograficzną jednej z bydgoskich ulic, przy której mieściła się niegdyś galeria Stan Użytku.

Cullah „Be Nine to Thrive” – pokaz teledysku, którego plan filmowy stanowiła nieistniejąca hala Dworca Towarowego. Zdjęcia i reżyseria: Mariusz Marecki. Choreografia, kostiumy i wykonanie: studenci kierunku Taniec Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Projekcja innych produkcji muzycznych i filmowych, powstałych w nieistniejącej hali przy ulicy Rycerskiej.

Tylko w sobotę: U ONE,  KROSHI i NATASZA – DJ sets,związani z galerią Stan Użytku,oprawa muzyczna, nawiązująca do industrialnego charakteru i historii obiektu na Rycerskiej 22

ORGANIZATOR Kino Pomorzanin

PARTNER GŁÓWNY Grupa Moderator

PARTNERZY WYDARZEŃ
Szkoła Podstawowa nr 2 w Bydgoszczy | Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy Bydgoski Plastyk | Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu | Fundacja Czarny Karzeł | Galeria Stan Użytku 

Dodaj swój komentarz