Wkrótce w Bydgoszczy powstanie pierwsza legalna ściana dla osób zajmujących się tworzeniem Graffiti. Ratusz w uzgodnieniu z drogowcami wybrał już miejsce. To przejście podziemne przy ul. Kruszwickiej.

Z inicjatywą legalnego street artu w Bydgoszczy wyszedł Marek Iwiński, plastyk miejski.

– Zgłosiło się do mnie wiele osób, które mają energię twórczą. Nie zawsze są to profesjonalni artyści, ale mają już jakieś doświadczenie. Podkreślali potrzebę realizowania swoich kompozycji w przestrzeni publicznej- mówi Marek Iwiński. – Mówili, że wszyscy ich przeganiają, a oni bardzo chcieliby tworzyć graffiti legalnie. Uznałem, że warto dla nich wygospodarować w mieście takie miejsce.

Pierwszą legalną ścianą pod street art będzie przestrzeń w tunelu przy ul. Kruszwickiej prowadzaca do centrum handlowego Rondo. Osobą odpowiedzialną ze strony artystów za tą przestrzeń będzie Patryk Olbratowski. To jednak nie wszystko. – Te artystyczne murale muszą spełniać jeszcze jeden warunek – mówi Marek Iwiński. – Proponuję, żeby były one tematyczne z jakimś hasłem przewodnim. Dzięki temu uzyskana zostanie spójność stylistyczna kompozycji. Chodzi o to, by jednocześnie przy różnym wyrazie artystycznym stworzyć ciekawą, oryginalną przestrzeń. To też szansa dla osób tworzących graffiti, aby zostać zauważonym. Możliwe, że gdy będzie dobry odbiór społeczny, to w przyszłości pojawi się szansa na jakieś dofinansowanie.

Pierwsze graffiti powinny się pojawić w przejściu podziemnym przy ul. Kruszwickiej już niebawem. Wiosną tego roku artyści zaczną tworzyć swoje dzieła.

Dodaj swój komentarz
Krzysztof Zgierski
Author: Krzysztof Zgierski

Młody energiczny i aktywny działacz w Love Bydgoszcz!