Kontrola drogowa nie zalicza się do najprzyjemniejszych rzeczy, nawet jeśli jest tylko rutynowa, obawiamy się, że złamaliśmy przepisy ruchu drogowego i zakończy się ona mandatem. Teraz funkcjonariusze są dużo bardziej skupieni na zachowaniu kierowców, zwłaszcza, jeśli chodzi o cel ich podróźy. Obostrzenia sprawiły, że możemy poruszać się tylko w określonych przypadkach:

  • kiedy jedziemy na zakupy
  • do lekarza
  • do pracy, bądź przemieszczamy się wykonując swoją prace
  • aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe

Żeby uniknąć mandatu należy przede wszystkim zachować spokój i rozsądek podczas rozmowy z policjantami, podać rzeczowy powód dla którego opuściliśmy swoje miejsce zamieszkania i przede wszystkim zachowywać się miło i z szacunkiem. Mimo tego co da się zauważyć w internecie są to naprawdę ludzie odnoszący się do obywateli właściwie. Jeśli my podchodzimy do nich normalnie to nie ma podstaw, by byli dla nas niemili. Piękne przysłowie „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” również tutaj ma swoje zastosowanie, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.

Funkcjonariuszy prawa nie można równać z prawnikami, konstytucjonalistami czy ustawodawcami jak często się nam to wydaje. Otrzymują określone polecenia i muszą ich przestrzegać, nie możemy mieć o to do nich pretensji. Wykonują tylko swoją pracę. Nie możemy oczekiwać też wielkich dyskusji na temat przepisów ruchu drogowego, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Takie rozpoczęcie rozmowy jest gwożdziem do trumny, wywołując dość nerwową atmosferę.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu policjant chciałby Ci wręczyć mandat masz prawo go nie przyjąć, a swoje racje udowodnić przed sądem. Oczywiście istnieje również możliwość, że zostanie skierowany wniosek do Sanepidu o nałożenie kary administracyjnej, która ma rygor natychmiastowej wykonalności ( 7 dni ), i która to może zostać szybko ściągnięta w trybie egzekucji administracyjnej. Jednak warto wiedzieć, że taka karta jest możliwa do zaskarżenia i również można wnosić o wstrzymanie jej wykonania. Jeśli jednak dojdzie do egzekucji kary administracyjnej to wtedy również masz prawo się od niej odwołać.

Dodaj swój komentarz