1 maja w 33 zabytkach techniki w 10 europejskich krajach tysiące tancerzy zaprezentują ten sam układ taneczny. Możemy do nich dołączyć w Exploseum w Bydgoszczy.
Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii. To inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji Ody do radości w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.
Work it out odbędzie się w sześciu obiektach w Polsce. Są to Zabytkowa Kopalna Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego), Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalna Ignacy w Rybniku, a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu i Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Każdy może dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę „ERIH WORKitOUT Dance Tutorial” i nauczyć się układu tanecznego. Dzięki wydarzeniu „Work it Out” kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.
Nie możesz osobiście wziąć udziału w „Work it Out”? Włącz się przez YouTube lub Instagram, udostępniając materiał lub śledząc erih_workitout Organizatorzy zachęcają do dzielenia się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych przy użyciu #erihworkitout.
WORK IT OUT
Międzynarodowy happening taneczny uświetniający Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (europa.eu/cultural-heritage/european-year-cultural-heritage_pl) to inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH – www.erih.net) wpisująca się w trwające cały rok wydarzenia prezentujące różnorodność i bogactwo kultury Starego Kontynentu. ERIH jest największą siecią turystyczną Europy, składającą się z kilkuset wyjątkowych zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Województwo Śląskie jako zarządzający Szlakiem Zabytków Techniki jest członkiem tej międzynarodowej sieci współpracy, a sam Szlak jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej regionalny szlakiem na mapie ERIH.
Idea: w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii
Wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje przygotowane przez wiele obiektów wchodzących w skład ERIH: dawne kopalnie węgla i srebra, huty żelaza, cegielnie, przędzalnie oraz browary. Obiekty te rozsiane są po całej Europie – od Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, przez Belgię, Niemcy, Polskę i Czechy w centrum Europy, po Hiszpanię, Włochy i Bułgarię na południu kontynentu. 1 maja połączy je nie tylko wspólne dziedzictwo europejskiej industrializacji, ale i energia tańca
Więcej informacji znajdziesz na stronie:
https://www.erih.net/eych-2018/erih-dance-event-work-it-out/
Święto Kultury Industrialnej ERIH DAY w Exploseum
Exploseum jest punktem kotwicznym na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.
W majówkę, na terenie obiektu, odbędzie się wydarzenie – European dance event “Work-it-out”
W programie m.in. :
– 11.00-16.00:
*Fabryka dla dzieci – rodzinne gry i animacje
*Gra terenowa „Tajna Fabryka” prowadząca uczestników terenami poprzemysłowymi m.in. przez linię technologiczną produkcji nitrogliceryny
– 12:00 – 15:00
Strefa zakazana – oprowadzanie po III strefie NGL (wejścia co 1h od godz. 12:00) ( zapisy w recepcji 883366056)
Dawny Zachem – poznaj teren wraz z przewodnikiem (przejazdy zabytkowym autobusem z Muzeum Komunikacji w Paterku)
– 11.00 – Przedstawienie interaktywne dla dzieci (Teatr Alelale)
– 15.00 – Happening taneczny “Work-it-out” (Powietrzyńska Studio Tańca)
Internetowa relacja z obchodów w Bydgoszczy będzie prowadzona live (na żywo). Możesz stać się jej częścią!
Exploseum, ul. Alfreda Nobla
1 maja 2018 roku, w godz. 11.00 – 16.00, wstęp wolny
*WYDARZENIE TOWARZYSZY PROMOCJI WYSTAWY STAŁEJ W EXPLOSEUM