Bydgoszcz leży w północnej Polsce, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, Jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i ważnym ośrodkiem gospodarczym oraz węzłem komunikacji drogowej, kolejowej i wodnej. W Bydgoszczy jest 15 szkół wyższych. Dla turystów wielką atrakcją miasta, poza np. zabytkami z przełomu XIX i XX wieku, są nabrzeża rzek i kanałów, Wyspa Młyńska. Stary Rynek, czyli historyczne centrum miasta leżące dokładnie na 18. południku długości geograficznej wschodniej. Godny uwagi jest największy w Polsce Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, który otacza Puszcza Bydgoska i Bory Tucholskie. Miłośnicy militariów zobaczą skansen architektury przemysłowej III Rzeszy z podziemną trasą turystyczną. Przedstawiamy ciekawostki i najważniejsze informacje o Bydgoszczy, takie jak liczba mieszkańców czy powierzchnia miasta.

Bydgoszcz

Bydgoszcz – podstawowe informacje i historia

Bydgoszcz jako miasto królewskie lokował w 1346 roku król Kazimierz III Wielki. Gdy należało do Rzeczypospolitej Obojga Narodów znacznie się wzbogaciło na handlu, który umożliwiały szklaki wodne. Po rozbiorze Polski w 1772 roku Bydgoszcz przeszła we władanie Prus. Do Polski powróciła w 1920 roku, na mocy traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową. W czasie II wojny światowej Bydgoszcz została włączona do prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie i nosiła nazwę Bromberg. Hitlerowski burmistrz miasta zarządził przebudowę centrum miasta w stylu narodowosocjalistycznym. Wyburzono część Starego Rynku, ul. Mostowej i synagogi. Polskie pomniki usunięto i na cele wojskowe przetopiono fontannę Potop. Zaczął powstać nowy niemiecki Bromberg. Po zdobyciu Bydgoszczy przez wojska radzieckie i polskie w marcu 1945 ulokowano tu stolicę województwa pomorskiego, które później zostało kujawsko-pomorskim.

Bydgoszcz – powierzchnia

Bydgoszcz ma powierzchnię 175,98 km kw. Jest podzielona na 29 osiedli i sześć dzielnic: Dolny Taras (osiedla położone na niższym tarasie pradoliny Brdy w północnej części miasta), Górny Taras (osiedla położone na wysokim tarasie pradoliny w południowej części miasta), Zachodnie osiedla willowe, Wschodnia dzielnica, Południowo-wschodnia dzielnica przemysłowa, Północny Pas Rekreacyjny (lasy i obszary chronione).

Bydgoszcz – liczba mieszkańców

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku w Bydgoszczy mieszkało 350 tysięcy osób i pod względem liczby ludności zajmuje 8. miejsce w Polsce. Gęstość zaludnienia wynosi 1978,6 os./km kw.

Bydgoszcz – najważniejsze obiekty

Bydgoszcz oferuje turystom wiele atrakcji i zabytków, które warto poznać. Jednym z nich jest katedra św. Marcina i Mikołaja. To najstarszy kościół, a zarazem najstarszy budynek w Bydgoszczy. Zbudowano go w latach 1466 –1502, ale fragmenty ściany północnej są znacznie starsze.

Symbolem miasta są Spichrze nad Brdą – nierozerwalny element historii miasta. W Bydgoszczy krzyżowały się szlaki lądowe z Wielkopolski na Pomorze i łączyły się z najważniejszym szlakiem wodnym, Wisłą. Budowa spichrzy była koniecznością. Powstały w latach 1772-1800, gdy zbudowano także Kanał Bydgoski do Noteci i Odry i przekształcono Wyspę Menniczą w Wyspę Młyńską i powstał na niej kompleks młynów i spichrzy. Ponadto w zakolu Brdy zbudowano ogromne Spichrze Królewskie. Do dziś zachowało się w Bydgoszczy tylko kilka tych budowli.

Interesująca jest takę Śluza miejska wybudowana podczas przebudowy Kanału Bydgoskiego w latach 1908–1915. Śluzowanie trwa około 20 minut.

Dużą atrakcją jest Kanał Bydgoski, wielka budowla hydrotechniczna, której idea pochodzi z czasów Królestwa Polskiego, a która została zrealizowana po I rozbiorze Polski w latach 1773-1774, za panowania w Prusach Fryderyka II. Kanał ma długość 26,77 km. Jego budowa trwała 18 miesięcy, a było przy niej zatrudnionych blisko 10 tysięcy robotników. Łączył Bydgoszcz z Nakłem, ale przede wszystkim scalił dorzecza Wisły i Odry. Tym samym powstała planowana od XVI wieku droga wodna o wielkim znaczeniu gospodarczym.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Bydgoszczy jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Klarysek) – jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem. We wnętrzu na uwagę zasługuje przede wszystkim polichromowany, kasetonowy strop z XVII-XVIII wieku, obraz św. Stanisława Kostki autorstwa Leona Wyczółkowskiego, manierystyczna alabastrowa płaskorzeźba z 1595 roku), XVII/XVIII-wieczne kraty barokowe.

400 lat liczy sobie budynek obecnego bydgoskiego ratusza. Kiedyś było to Kolegium przeznaczone głównie dla synów szlacheckich oraz mieszczan z Bydgoszczy, Gdańska i Braniewa. Zbudowano je latach 1644- 1653.

Klimat dawnej Bydgoszczy można poczuć spacerując ulica Długą między stylowymi kamieniczkami z końca XVIII i z początku XIX wieku. Ulica ta była handlowym centrum miasta.

Bydgoszcz – ciekawostki

Podczas przebudowy Starego Rynku zaznaczono linię przebiegu osiemnastego południka długości geograficznej wschodniej, którą zakończono zegarem odmierzającym astronomiczny czas bydgoski.

Wieża Ciśnień na wzgórzu przy Parku im. Henryka Dąbrowskiego pochodzi z 1900 roku, ma 45 metrów wysokości, a w jej wnętrzu znajdował się zbiornik, który przez 90 lat zapewniał odpowiednie ciśnienie wody, aby docierała do bydgoskich kranów. Obecnie jest w niej Muzeum Wodociągów, gdzie można zobaczyć m.in. wyposażenie dawnych łazienek i toalet. Na wieży jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Bydgoszczy.

Mieszkańcy Bydgoszczy i okolic mają swoją własną gwarę. Jest to mieszanka gwary kujawskiej oraz języka niemieckiego. Są w niej mi.in. takie słowa jak: bryle – okulary, luj, rojber – chuligan, bajzel – bałagan, szneka z glancem – drożdżówka z lukrem, bamber – prostak, drachel – parasol, ajnfach – po prostu.

Exploseum to specyficzne muzeum znajdujące się na obrzeżach miasta, w kompleksie budynków przemysłowych z okresu II wojny światowej, gdzie można poznać technologię produkcji nitrogliceryny. Trasa muzeum połączona jest tunelami.

W Muzeum Mydła i historii brudu można własnoręcznie wykonać mydło, wybrać jego kolor i zapach oraz poznać historię mydła od czasów starożytnych i wiele ciekawostek związanych z higieną osobistą w różnych epokach.

Największą świątynią w Bydgoszczy jest Bazylika Wincentego a Paulo. Monumentalną budowlę z żelbetonową kopułą o średnicy 40 metrów zaprojektował na wzór rzymskiego Panteonu polski architekt.

Dodaj swój komentarz